10 Kasım ile ilgili yazı

Atatürk Haftası

10-kasim

Milletlerin tarihinde sınırlı sayıda efsanevi kişilikleri vardır. Mustafa Kemal ATATÜRK Türk tarihine damga vurmuş bir şahsiyettir.

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğduğunda orta halli bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen mavi gözlü bebeğin Türk tarihine adını yazdıracağı kimse tarafından tahmin edilemezdi elbette. O başarılı ve zeki bir öğrenciydi. Askerlik mesleğine aşıktı, ülkesinin geleceğine yön vermeyi tasarlayacak kadar da azimli bir idealistti.

Mustafa Kemal’in harp okulundan mezun olması ve askerlikteki başarıları da belki saray tarafından önemsenmemişti.  Mustafa Kemal’in gözü kara bir idealist olduğu Selanik’ten kalkıp İstanbul’da darbe yapan orduya kurmaylık yapmasından anlaşılabilirdi. Fakat bu bile Onun deha olduğunu anlamak için yeterli değildi.

Çanakkale Savaşına kadar belki de kimse Mustafa Kemal’in ne denli büyük bir komutan olduğunu anlamamıştı. Conkbayırında düşmanın püskürtülmesi 1. Dünya Savaşının gidişatının değiştirmesine sebep olduğu gibi Mustafa Kemal’in de Osmanlı Sarayı tarafından fark edilmesini sağladı. Atatürk imkansız zannedilen bir şeyi başarmış, Çanakkale Boğazından geçmek için her şeye sahip bir orduyu bir avuç şehadet aşığı Osmanlı askeri ile geldiği yere geri göndermişti.

Mustafa Kemal’in elde ettiği başarılar nedeniyle aldığı terfiler asla onun hedefini karşılamaya yetmeyecekti. Üstün yetenekleri fark edilince sonradan hasım haline geleceği Veliaht Vahideddin Efendiye yaver olmuştu. Geleceğin padişahının yaveri olarak Onunla birlikte Avrupa gezisine çıktı, ülke meseleleri hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi.

Gün geldi Vahideddin Efendi padişah oldu, enkaz olarak teslim aldığı imparatorluğu toparlamaya çalıştı. Onun yapamadığını Mustafa Kemal yaptı. Müfettişlik vazifesiyle bindiği Bandırma Vapurundan Samsun’da bağımsızlık andı içerek indi. Memleketin yaralı bağrındaki yiğitleri bir araya getirdi, vatanın her bir ucuna dağılmış içinde millet ateşi yanan vatanperverleri milli direniş için organize etti.

İşte bu noktada Padişah Vahideddin ile Mustafa Kemal’in yolları ayrıldı, eski dostlar düşman haline geldi. Vahideddin Mustafa Kemal’in başlattığı kurtuluş mücadelesinin ucunun kendisine dokunacağını anlamıştı. Alternatif meclis, alternatif ordu, alternatif hareket demek aynı zamanda alternatif iktidar yani saltanat yerine başka bir oluşumun devletin yönetmesi anlamına geliyordu.

Vatanı ile makamı arasında tercih yapması gereken Vahideddin elinden geldiğince Mustafa Kemal’e dolaylı olarak da milli mücadele hareketine engel olmaya çalışıyordu.

Mustafa Kemal’e köstek olmaya çalışan sadece padişah değildi, başına buyruk çeteler, vatanı parçalamayı dava edinmiş zararlı örgütler, eskinin azınlıkları yeninin hainleri ve bir çok menfaat grupları milli mücadelenin önünü kesmeye çalışmıştır.

Vatanımızda yeniden barışı tesis eden ve Cumhuriyeti kurarak milletimize yeni bir sayfa açan Mustafa Kemal ATATÜRK gerçekleştirdiği inkılaplar ile dehasının bir başka yönünü göstermiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği 10 Kasım tarihi baz alınarak Atatürk Haftası anma törenleri yapılmaktadır. Atatürk haftası ile ilgili şiirler onun destansı mücadelesini göz önüne serer.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.