23 Nisan ile ilgili yazı

23 Nisan Çocuk Bayramının Önemi

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışına özel olarak çocuklara armağan edilen 23 Nisan her sene büyük bir coşkuyla kutlanır. İlk bayram olarak kutlanması Atatürk tarafından 1924 yılında karar verilen bu gün şu anda tüm Türkiye de kutlandığı gibi ayrıca birçok ülkede de aynı coşku ile kutlanır. Bu bayrama verilen isim yani ulusal egemenlik ve çocuk bayramında geçen ulusal egemenlik sözü de Türk milletinin kenetlenmesi ve egemenliğinin uzun süre devam edeceğinin ifadesi olarak koyulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, geleceğin çocukların elinde olduğuna inanmış ve bu nedenle çocuklara büyük önem vermiştir. Atatürk’ün çocuklara hitaben söylediği birçok söz bulunmaktadır. Çocukların sahip olduğu gücün farkında olan Mustafa Kemal Atatürk, bu nedenle 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını çocuklara armağan etmiştir. Dünyadaki tek çocuk bayramı olan 23 Nisan, Atatürk’ün çocuklara verdiği önemi ve çocuklara duyduğu sevgiyi göstermektedir.

Atatürk, 23 Nisan’ı yalnızca Türkiye’de yaşayan çocuklara değil, dünyadaki tüm çocuklara armağan etmiştir. Bu nedenle her yıl 23 Nisan için Türkiye’ye dünyanın her yerinden çocuklar gelmekte ve çocuk bayramını kutlamaktadır.

Ulusal Egemenliğin Önemi

Ulusal egemenlik kavramı, bir ulusun kendi kendini yönetmesi anlamına gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduktan sonra 1 Kasım 1922 yılında saltanata yani yönetim hakkının babadan oğla geçtiği sisteme son veren Mustafa Kemal Atatürk, ulusa seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Böylece doğuştan gelen padişahlık ortadan kalkmış ve herkes halk milletvekili, başbakan ve cumhurbaşkanını seçme hakkını kazanmıştır. Halkın kendi kendini yönetmesi anlamına da gelen ulusal egemenlik kavramı, tüm halka yönetme hakkı da vermektedir. Böylece herkes yöneticileri seçebildiği gibi, yönetici olabilme hakkına da sahiptir.

Her sene tüm yurt genelinde 23 Nisan ile ilgili şiirler okunduğu gibi ayrıca o günün anlam ve önemine dikte eden 23 Nisan ile ilgili yazılar da gazetelerde ve internet yayın organlarında yer bulur.

Okullarımızda da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde hazırlanan program dahilinde 23 Nisan Şiirleri okunur, 23 nisan yarışmaları ve 23 nisan dans gösterileri düzenlenir ve daha bir çok 23 nisan etkinliklerine yer verilir. Sınıflar süslenir, okul ve sınıf panoları 23 Nisan’ı anlatan 23 Nisan ile ilgili güzel sözler ve süsler doldurur.

Bu güzel ve anlamlı günde kuşkusuz en heyecanlı olan minik öğrencilerimizdir. 23 Nisan Şiirleri sitesi olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın bu güzel anlamlı gününü kutluyoruz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.