27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü ile ilgili yazı

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

imagesDünya Tiyatro (Tiyatrolar) günü, her yıl mart aynın 27’sinde kutlanmaktadır. Gün, uluslararası bir öneme sahiptir. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü, 1961 yılından beri kutlanmaktadır. Bu gün, Uluslararası Tiyatrolar Birliği sayesinde kutlanılmaya başlanmıştır. 27 Mart’ta, Uluslararası Tiyatrolar Birliği merkezlerinde ve dünyanın her yerinde, tiyatro sanatı ile ilgilenen her kurum ve toplulukta kutlanılmaya başlanmıştır. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günüetkinlikleri kapsamında, hem ülkemizde hem de dünyanın birçok yerinde gösteriler ve anmalar düzenlenir.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günügerçekleşen en özel olaylardan biri ise, her sene başka bir tiyatro insanın yazmış olduğu bildiridir. Dünya çapında başarı kazanmış bir yönetmen, oyun yazarı ya da oyuncu, Dünya Tiyatro günü için bir bildiri yazar. Bu bildirge, evrensel niteliktedir. İlk evrensel bildirge ise 1962 yılında, Fransız tiyatro ustası Jean Cocteau tarafından kaleme alınmıştır.

Peki ilk olarak ‘Dünya Tiyatrolar Günü’ nu kutlama fikri nasıl ortaya çıkmıştır? O dönemki, Uluslararası Tiyatrolar Birliği’nin başkanlığını yapan ArviKivimaa tarafından düzenlenen konferanslar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu konferanslar ilk olarak Helsinki, sonrasında ise Viyana’da düzenlenmiştir. Ve bu konferansta, ‘tiyatro günü’ şeklinde bir fikir ortaya atılmıştır. Bunu ilk destekleyenler ise İskandinav ülkeleri olmuştur.  Bu destek sayesinde de, bu fikir hayata geçirilmiştir. 27 Mart, Dünya Tiyatro günü olarak kabul edildikten sonra da, tüm ülkelerde kutlanılmaya başlanmıştır.

Bu özel günü kutlayan ülkelerden biri de, elbette Türkiye’dir. Türkiye’de Geleneksel Tiyatronun kökeni oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Batılı anlamda tiyatro ise ilk olarak Tanzimat döneminde görülmeye başlanmıştır. Ve yıllar içerisinde çeşitli destek ve çalışmalar sayesinde, tiyatro sanatı oldukça ilerlemiştir. Pek çok konservatuar açılmış ve buralarda çok değerli öğrenciler yetişmiştir. Türkiye bugün, pek çok başarılı oyuncuya, yönetmene ve oyun yazarına sahiptir. Her biri, tiyatro sanatını daha iyi bir konuma getirmek için çalışmış ve bu sanata gönül vermiştir.

Tiyatro, sanat dallarının içerisinde en kıymetli olandan biridir. Bu yüzden, küçük yaşlardan itibaren tiyatro izleme alışkanlığı kazanmak son derece önemlidir. Bu sebeple, aileler çocuklarını mutlaka çocuk oyunlarını götürmelidir. Küçük yaşta edinilen tiyatro alışkanlığı, ileriki yaşlarda da devam eder. Tiyatro, size sanatın ve kültürün kapılarını açar. Bu metinleri canlandıran oyuncular sayesinde, iş iyice lezzetlenir ve bir görsel şölene döner. Bu yüzden, herkes en azından hayatında bir kere olsun tiyatroya gitmiş olmalıdır. Bölge tiyatroları ve amatör tiyatro grupları sayesinde, ülkemizin hemen her yerinde bu sanat icra edilmektedir. Bu sanata gönül veren insanlara, emeklerinin karşılığı verilmeli ve son derece kıymetle anılmalıdır. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü, her yıl olduğunu gibi, bu yılda, büyük bir coşku içinde pek çok sahnede kutlanmaya devam edecektir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.