Bilim Teknoloji Haftası ile ilgili yazı

Bilim ve teknoloji deyince ne anlıyoruz?
Bilim: Evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yöntemler ve geçerlilikten yararlanarak yasalar çıkarmaya yarayan düzenli bilgidir.
Teknoloji ise; bir sanayi dalı ile ilgili yapım yöntemlerini, kullanılan araç gereç ve aletleri kapsayan bilgiye denir. Günümüzde bilim ve teknoloji birbirinin ayrılmaz parçalarıdır. Son yıllarda her alandaki teknolojik gelişmeler insanların başını döndürmektedir. Özellikle de iletişim, uydu, bilgisayar teknolojisi dünyada sınırları ortadan kaldırmıştır.
Her işte olduğu gibi teknolojide de bilinçli tüketici, iyi bir kullanıcı ve tutumlu insan olmak zorundayız. İnternet kafeleri, cep telefonlarını, bilgisayarları gereği kadar kullanmalıyız. Her şeyin aşırısının zarar olduğunu unutmayalım.
Bilim ve teknoloji haftasının kutlanmasının amacı, hayatımızı kolaylaştıran, güzelleştiren, ufkumuzu genişleten bilim ve teknolojinin yararlarını öğrenmemizdir. Okul derslerimizde bu konuda bilgi sahibi oluyorsunuz. Peki, bu bilim ve teknoloji kendiliğinden mi oluyor? Elbette ki hayır. Dünyada ve ülkemizde birçok bilimsel çalışmalar ve teknolojik araştırmalar yapan kurum ve kuruluşlar vardır. Bunların bazıları şunlardır:
DİE: Devlet İstatistik Enstitüsü
TAEK: Türkiye Atom Enerjisi Kurumu
MTA: Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü
MKA: Makine Kimya Endüstrisi
TUBİTAK: Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu
Sevgili öğrenciler!
Bizler de araştırmalarda bulunabilir, insanlık yararına olacak buluşlara imza atabiliriz. Unutmayalım ki, çalışan insan mutlaka başarır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.