Dünya Çevre Günü ile ilgili kısa yazı

Bilindiği üzere, Doğal Çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde toplanan, Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında; 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olması kararlaştırılmıştır. Her yıl Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak değerlendirmektedir.

Ülkemizde bu amaçla, 1978 yılında Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, daha sonra ise Çevre Müsteşarlığı kuruldu. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul etmiştir. Bu kapsamda Ülke genelinde Çevre Koruma Haftasında okullarda öğrencilere doğal çevrenin korunması gereği çeşitli etkinliklerle öğretilmektedir.

Çevre insanlar için her geçen gün büyük önemler kazanması gereken bir olgu haline gelmiştir. Bu sebeple Dünya Çevre Günü insanların daha bilinçli ve daha özverili davranmasını sağlayabilmek adına yılda bir gün kutlanmaktadır. Çevre cinayetlerine son verebilmek adına bilinçlendirilmesi gereken toplumumuz için, Dünya Çevre Günü daha çok insana duyurulmalı ve daha özenli kutlanılmaya başlanmalıdır. Bu sebeple sizde her günün Dünya Çevre Günü gibi kutlanması için doğaya özenli ve saygılı davranın ve kendiniz gibi bireyler yetiştirmeye özen gösterin.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.