Dünya Tiyatrolar Günü Nedir? Ne zaman kutlanır?

Dünya Tiyatrolar Günü ne zaman kutlanır?

27 Mart günü her yıl Dünya Tiyatrolar Günü olarak kutlanır.

27-mart-dunya-tiyatrolar-gunu-kutlu-olsun

Tiyatro ülkemiz için oldukça önemli olup vatandaşlarımızın kültürel yönden gelişmesini sağlayan önemli etkinliklerden biridir. Sanatsal yaratıcılığı ortaya çıkaran, toplumu bir araya getiren ve bakış açısını genişleten tiyatro ülkemizdeki her ilde yapılmaktadır.

Tiyatronun oyunculara oyunculuğa da büyük katkısı vardır. Oyuncular tiyatro sayesinde dayanışmayı, toplum içinde konuşmayı, sorumluluk duygusu edinebilmeyi, düşünme ve yorumlama yeteneklerini geliştirmeyi öğrenirler. Televizyon ve sinema çıktığından beri toplumun gözünden düşen tiyatroyu yaşatmak için birçok adım atılmaktadır. Bunlardan en önemlisi Dünya Tiyatrolar Günü’nün ilan edilmesidir.

Dünya Tiyatrolar Günü’nü birçok önemli tiyatrocunun, yönetmenin ve senaristin bir araya gelerek kurduğu Uluslarası Tiyatro Birliği ilan etti. 1961’ de ilan edilen bu günde dünyada bulunan her tiyatroya giriş bedava olur. Tiyatrocular sergiledikleri oyunlarda genellikle tiyatronun önemsenmediğini ve televizyonun insanı kölesi haline getirdiğinden bahseder. Tiyatro girişlerine Dünya Tiyatrolar Günü ile ilgili yazılar asılır.

Okullara gelen tiyatrocular ücretsiz olarak öğrencilere oyun sergileyerek tiyatroyu sevdirmeye çalışır. Düzenlenen törenlerde tiyatrocular Dünya Tiyatrolar Günü ile ilgili şiirler okuyarak çocukların kalbine girmeye çalışır. Öğrencilere tiyatro kurslarına gitmeleri için dağıtılan broşürlerde katılımı artırmak için Dünya Tiyatrolar Günü ile ilgili güzel sözler bulunur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.