İnsan Hakları Haftası nedir? Ne zaman kutlanır?

İnsan Hakları Haftası  ne  zaman kutlanır?

Her yıl 10 Aralık gününü içerisine alan hafta insan hakları haftası olarak kutlanır.

61_insan-haklariİnsanların hiçbir koşul gerektirmeksizin, ırk, din, dil, renk, cinsiyet ve yaş ayrımı yapılmaksızın, doğdukları andan itibaren eşit şekilde sahip olduğu haklara insan hakları denmektedir.

Yüzyıllar boyunca süren çeşitli mücadeleler sonucu 1946 yılında Birleşmiş Milletler çatısı altında insan haklarının daha iyi bir konuma getirilmesi amacıyla İnsan Hakları Komisyonu kurulmuştur. Bu kurul öncelikle tüm hakların resmi bir belgede toplanarak düzenlenmesi kararı almıştır. Kurulun çalışmaları sonucu düzenlenen bildirge 10 Aralık 1948 günü kabul edilerek Birleşmiş Milletler Kurulu tarafından İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi adı altında düzenlemeye koyulmuştur. Bu tarihten beri her yıl 10 Aralık günü İnsan Hakları Haftası olarak kutlanmaya devam etmektedir.

Her yıl 10 Aralık günü okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanmakta, etkinliklerde günün anlam ve önemini belirten, sahip oldukları haklar konusunda insanları bilgilendirmeye yönelik konuşmalar yapılmakta ve İnsan Hakları Haftası ile ilgili güzel sözler derlenerek yapılan konuşmalar da konu olmaktadır. Ayrıca bu etkinliklerde İnsan Hakları Haftası ile ilgili şiirler ve İnsan Hakları Haftası  ile ilgili yazılar da okunur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.