Kütüphaneler Haftası

Advertisement

Kütüphaneler Haftası

52-kutuphaneler-haftasi-kutlanacak-3376_2Kütüphaneler yüzyıllar boyunca insanlığın hizmetinde olmuştur. Kütüphaneler tam anlamıyla insanların bilgilerini depoladığı alanlardır. Kitaplara ve bilgiye verilen önem son yıllara doğru giderek artmıştır. Her gün yüzlerce yeni kitap piyasaya çıkmaktadır. Bu kitapların saklanması, gelecek nesillere aktarılması için kullanılan kütüphanelere gereken önem ne yazık ki son yıllarda verilmemektedir. Kütüphanelerin insan kazanması için Kütüphaneler Haftası son zamanlarda büyük önem kazanmıştır. 1964 Yılının Mart ayında ilan edilen bu haftanın kutlanma tarihi her yıl Mart’ın son pazartesisinde başlar.

Ülkemizde birçok önemli kütüphane bulunmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak; Ankara’daki Milli Kütüphane, İstanbul’da bulunan Süleymaniye Kütüphanesi, Millet Meclisi Kütüphanesi vs. Bu kütüphanelerde Türk ve Dünya tarihi ile ilgili birçok önemli belge ve kitap bulunmaktadır.

Kütüphaneler Haftası’nda okullara gidilerek kütüphanelerin önemi hakkında bilgilendirmeler yapılır. Kütüphaneler gezdirilir ve öğrenciler buralara kayıt ettirilir. Öğrencilerin daha sonra da bu tarihi hatırlamaları için Kütüphaneler Haftası ile ilgili güzel sözler söylenir. Okulların panolarına Kütüphaneler Haftası ile ilgili şiirler asılır. Öğretmenler öğrencilerden ödev olarak Kütüphaneler Haftası ile ilgili yazılar ister.

Advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.