Mevlana Haftası

Türk Tarihi’nin en büyük alim ve bilginlerinden olan Mevlana aklı, hikmeti, tavrı ve ahlakıyla yüzyıllar boyunca herkese örnek olmuştur. Mevlana Hazretleri birçok sözüyle de insanlara ilham kaynağı olmuştur. En önemli sözlerinden biri de “Ne olursan ol,yine gel” sözüdür. Mevlana toplumdaki herkesin eşit yaratıldığına inanmış, kimseyi ayırmamış ve ilmini diğer insanlardan saklamamıştır. Ayrıca tasavvuf edebiyatının da ustalarından olan Mevlana şairliğiyle de bilinmektedir

k_01130456_mevlanasozleriMevlana Celaleddin Rumi 1207 yılının 30 Eylül’ünde Afganistan’ın Belh şehrinde doğmuştur. Daha sonraki yaşantısında birçok ülke gezen Mevlana Konya’da vefat etmiştir. Bu nedenle her sene 2 Aralık’tan 9 Aralık’a kadar Mevlana Haftası etkinlikleri düzenlenir. Özellikle Konya’da çeşitli etkinlikler düzenlenen haftada billboard’lara Mevlana Haftası ile ilgili yazılar yazılır. Bu haftada semazenler türlü merkezlerde sahne alır.

Okullarda da kutlanan Mevlana Haftası’nda öğrencilere Mevlana ile ilgili birçok bilgi verilir. Mevlana Haftası ile ilgili güzel sözler okunarak öğrencilerin böyle büyük bir alimi örnek almaları teşvik edilir. Türkçe derslerinde haftanın her günü birbirinden farklı Mevlana Haftası ile ilgili şiirler yazılır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.