Orman Haftası ile ilgili yazı

Orman Haftası ne zaman kutlanır?

Her yıl 21-26 Mart tarihleri arası  Orman Haftası, etkinlikleri olarak  kutlanılmaktadır

rere-45dd-8c64-6b9c
İnsanlığın en çok sadakat duyması gereken, fakat bunun yerine tahrip ederek büyük bir çöplük haline getirdiği ormanlar!

Toprak, asırlar boyunca insanların en büyük dostu olmuştur. İnsanın hem barınmasına, hem de karnını doyurmasına vesile olmuştur. Fakat insanlar, doğanın evleri olduğunu unutmuş gibi davranmaktadır. Ağaçları kesmekte, yanlış tarım metotları uygulamakta, denizleri ve gölleri kirletmekte, ormanlarda yangın çıkarmaktadır. Yani kısacası insanoğlu evine, doğaya karşı oldukça nankör davranmaktadır. Oysa atalarımızdan bize yadigar kalan doğa, bizden de çocuklarımıza miras kalacaktır. Fakat sürekli orman yangınlarının çıktığı, erozyonun yaşandığı ve ağaçlarını kesip attığımız ormanları, nasıl olacak da gelecek nesillere aktaracağız?

İşte doğanın önemini kavramamız ve bu konular hakkında bilinçlenmemiz için bir hafta var: Orman Haftası. 21-26 Mart tarihleri arası  Orman Haftası, etkinlikleri olarak  kutlanılmaktadır. Çeşitli yayın organlarında, özellikle ormanlarımız için pek çok yazı yayınlanır ya da konuşma yapılır. Ormanlarımıza nasıl bakacağımız, ormanlarla dolu bir ülkede yaşamanın nasıl faydaları olduğu ve ormanlar yok olursa nasıl problemler ile karşı karşıya kalacağımız konusunda bilgiler verilir. Bunun dışında diğer önemli bir anma da, okullarda gerçekleştirilir. Okullarda eğitim alan öğrenciler, orman haftası ile  ilgili şiirler okur, resimler çizer ve kompozisyon yazarlar. Öğretmenleri, orman sevgisi hakkında çeşitli bilgiler verir. Ormanlara geziler düzenlenir ve ağaç türleri tanıtılır. Ormanların yok etmenin ne kadar büyük bir hata olduğu konusunda eğitimler verilir. Ve yeni yetişen nesil, Orman Haftası sayesinde, doğanın önemini çok daha iyi kavrar. 21-26  Mart’ta kutlanan Orman Haftası’nın etkinlikleri bir hafta boyunca devam eder.

Ormanların kaybından ve oldukça ciddi bir oranda azalmasından dünyamız büyük bir zarar görmektedir. Dünyanın pek çok ülkesi, ormanlarını kaybetmektedir. Ne yazık ki, bu ülkelerin ilk sıralarında bizim ülkemiz de yer almaktadır. Ülkemizde, özellikle yaz aylarında pek yangın çıkmaktadır. Bunların sebepleri ise sönmeyen sigaraları ormana atmak, mangal yakıp onu söndürmemek gibi basit olayladır. Fakat bu basit olaylar, çok fazla sayıda ağacın yok olmasına neden olmaktadır. Ölen bir ağacın yenisinin yetişmesi ise onlarca yıl almaktadır. Tabii bunların dışında, bilinçli bir biçimde çıkarılan orman yangınları da vardır.

Diğer bir problem ise ağaçların kesilmesidir. Kimi belediyeler yeşil alan yapmak yerine, binalar ya da AVM’ler yapmayı tercih etmektedir. para kazanmak için yapılan bu gelişimler yüzünden, doğa çok ciddi biçimde zarar görmektedir. Ağaçların yok olması, başta insanlar olmak üzere, pek çok canlının yaşamını da olumsuz biçimde etkilemektedir.

İşte biz bu yanlışlara ‘dur diyecek’ bir bilince sahip olmalıyız. Bu sayede, çok daha güzel bir dünyada yaşarız. Yaşamımızı sağlıklı ve doğal bir biçimde sürdürürüz. Sadece biz değil, hayvan dostlarımız da doğal ortamlarından uzaklaşmamış olurlar. Ve gelecek nesillere, güzeller güzeli bir ülke emanet ederiz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.